Lista aktualności Lista aktualności

DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

Różnorodność biologiczna, czyli tzw. bioróżnorodność to termin, którym posługujemy się, aby oddać całe bogactwo świata przyrody. Bioróżnorodność to rozmaitość form życia: wszystkich roślin, zwierząt i mikroorganizmów, to rozmaitość zgrupowań ekologicznych, biocenoz, ekosystemów i krajobrazów a także rozmaitość genów. Niestety na świecie obserwowany jest spadek różnorodności biologicznej. Rośliny i zwierzęta wymierają, zanikają cenne zbiorowiska przyrodnicze a zmiany te (niestety w większości nieodwracalne) powodowane są głównie poprzez działalność człowieka.

Utrata różnorodności biologicznej oznacza, że całe ekosystemy są mniej wydajne i słabsze w obliczu czynników zewnętrznych. W ekosystemach o słabym zróżnicowaniu gatunkowym (niskiej bioróżnorodności) , przy zaniku nawet jakiegoś z pozoru nieistotnego gatunku, może dojść do daleko posuniętych konsekwencji. Zachwiana równowaga ekologiczna może doprowadzić do wyginięcia gatunków nawet masowych, zwykle ważnych gospodarczo.

Lasy Nadleśnictwa Sucha cechuje bardzo wysoka różnorodność biologiczna. W naszych drzewostanach stwierdzono występowanie aż 35 gatunków drzew leśnych oraz 18 gatunków krzewów. Zróżnicowanie wysokościowe terenów nadleśnictwa (od ok. 300 m n.p.m. do 1369 m n.p.m.) powoduje występowanie niezwykle zróżnicowanych i rzadkich zbiorowisk roślinnych. Różnorodność zbiorowisk pociąga za sobą występowanie dużej ilości gatunków roślin i  zwierząt.

Ale my leśnicy nie poprzestajemy na obserwowaniu tego bogactwa przyrodniczego i cały czas działamy na rzecz zwiększenia bioróżnorodności naszych lasów. W nadleśnictwie od lat prowadzona jest przebudowa drzewostanów świerkowych na drzewostany mieszane (proces ten stopniowo zmierza ku końcowi), realizowane są  działania w ramach tzw. małej retencji (ograniczające negatywne skutki odpływu wody z terenu, utrzymujące tereny podmokłe i zabagnione), w ramach odnowień do lasu wprowadzane są tzw. cenne domieszki biocenotyczne (jawor, lipa, wiąz). Nadleśnictwo Sucha od lat realizuje działania mające na celu ochronę kuraków (w tym najszlachetniejszego z nich głuszca) a także innych cennych gatunków zwierząt.

Wszystkie te działania oraz ukształtowanie terenów nadleśnictwa spowodowały, że w Nadleśnictwie Sucha możemy cieszyć się lasami zróżnicowanymi, wielogatunkowymi odznaczającymi się wysokim stopniem naturalności. 

    Pozostawianie martwych drzew w lesie sprzyja zwiększaniu bioróżnorodności


Nadleśnictwa i inne