Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Nadleśnictwa Sucha po raz kolejny miejscem Gwiaździstego Rajdu Górskiego im. Stefana Wyszyńskiego

W tym roku wyjątkowo na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości udział w rajdzie wzięła Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”

Tegoroczny Rajd Górski im. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbył się po raz piętnasty. Celem rajdu organizowanego przez przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze Starostwem Powiatowym oraz PTTK w Suchej Beskidzkiej jest upamiętnienie pobytu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Stryszawie, propagowanie piękna Beskidów, ich przyrody, a także zachęcenie do uprawiania turystyki górskiej i zdobywania punktów GOT. 

O co chodzi w rajdzie? Otóż mogą uczestniczyć  w nim drużyny zgłoszone zgodnie
z regulaminem przez jednostki PTTK, zakłady pracy, szkoły, organizacje młodzieżowe, organizacje pozarządowe oraz turyści indywidualni. Drużyny wędrują wybranym przez siebie szlakiem i docierają na szczyt Jałowca (1111 m n.p.m.) w godzinach południowych, gdzie zostają przywitane. Wspólnie odmawiają modlitwę, a następnie zostają rozdane dyplomy, znaczek rajdowy oraz posiłek. Jeśli są chętni do uczestnictwa w konkursach, to takowe są organizowane (np. konkurs na piosenkę turystyczną, konkursy wiedzy, sprawnościowe). Na uczestników konkursów czekają nagrody. Po ok. 2 godzinach drużyny rozchodzą się do swoich miejscowości.  W tym roku w rajdzie wzięło udział ok. 180 osób. 

Z okazji tegorocznych obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, w tegorocznej edycji rajdu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbyła się również gra terenowa „Pamiętamy
o bohaterach naszej niepodległości!” o tematyce historycznej i partyzanckiej, którą przeprowadziła Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica”. Grę dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Nadleśnictwa i inne