Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga na kleszcze

Wraz z nadejściem wiosny pojawiły się kleszcze.

Z dnia na dzień robi się coraz cieplej, słoneczna pogoda i otaczająca nas zieleń zachęca do spacerów po lesie – i bardzo dobrze – korzystajmy z tego. Niestety po zimowym spoczynku oprócz kwiatów i żywej zieleni pojawiają się również kleszcze.

Co to są kleszcze i czy trzeba się ich bać?

"Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, wszystkie są obligatoryjnymi pasożytami kręgowców..." - takie informacje znajdą Państwo bez problemów. Skupmy się jednak na tym czym są one dla "przeciętnego Kowalskiego"?

Kleszcze to nic innego niż "Małe Pajączki" które, żyją w lasach, parkach, ogrodach, na łąkach, wśród traw. Do życia potrzebują żywiciela (człowieka lub innego kręgowca) - kiedy już takiego znajdą wkłuwają się nacinając ciało i ssąc krew wprowadzają do ciała "neurotoksyny" (miało być bez trudnych słów) toksyny działające na nasz układ nerwowy - może to powodować pogorszenie samopoczucia, zmęczenie, znane są też przypadki wstrząsu anafilaktycznego spowodowane przez kleszcze - jednak nie to jest w nich najgroźniejsze. Sprawę pogarsza fakt, że często przenoszą one wiele różnych chorób - między innymi Boreliozę czy Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. 

Na część z tych chorób są szczepionki - niestety nie na wszystkie, dodatkowo część z nich jest bardzo ciężka do uleczenia i uciążliwa w codziennym życiu.

Najlepsza jednak wydaje się odpowiednia profilaktyka i w tym celu zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi przez LP infografikami.

Kleszczowe ABC:

  • wybierając się do lasu staramy się możliwie szczelnie okryć całe ciało, można skorzystać ze środków chemicznych przeciw kleszczom
  • po spacerze należy dokładnie obejrzeć całe ciało, można wziąć prysznic jednak woda nie usunie „wbitych” kleszczy
  • dobrą praktyką jest wytrzepanie ubrania poza domem  
  • NIE smarujemy niczym wbitego kleszcza - kleszcz dusząc się wymiotuje, a co za tym idzie wszystkie chorobotwórcze bakterie i wirusy dostaną się do krwiobiegu, co może zwiększyć ryzyko zakażenia
  • do wyjęcia kleszcza najlepiej posłużyć się specjalnym urządzeniem – dostępne między innymi w aptekach – wyciągamy wykręcając, zdecydowanym ruchem. Ranę należy zdezynfekować i upewnić się, że pozbyliśmy się wszystkich elementów kleszcza.
  • po usunięciu kleszcza obserwujemy miejsce pasożytowania, rumień może pojawić się nawet 30 dni po infekcji – nie wszystkie zmiany skórne od razu oznaczają Boreliozę, mogą  one być równie dobrze wynikiem reakcji alergicznej – w razie wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem

 

Infografiki w większej rozdzielczości do pobrania poniżej.


divisions-and-others